Since 2001

Ameerika buldog

Change language: English

Dion's AB Hummer

Päritolu: Ameerika Ühendriigid

Klassifikatsioon: Molossid

Kasutus: Algupäraselt kasutati ameerika buldoge USA lõunaosariikides karja ja kodu valvamisel ning jahil. Tänapäeval kasutatakse valve- ja teenistuskoerana. Ta peab olema võimeline töötama nagu tõeline farmikoer – piisavalt tugev võitlemaks härja või metsseaga ning samal ajal kiire ja nobe jahiotstarbeks. Jahil peab olema võimeline töötama paaris. Sel põhjusel ei tohi ameerika buldog olla agressiivne. Ta peab olema sõbralik ja leplik kõigiga, kes elavad tema peres.

FCI klassifikatsioon: FCI poolt tunnustamata

Töökatseteta.

Üldmulje: keskmist kuni suurt kasvu koer, tugev, lihaseline, kuid mitte ülekaaluline. Temperamentne, kuid mitte agressiivne. Isased koerad on tugevama luustikuga ja lihaselisemad, kui emased. Sotsiaalne ja sõbralik kõigi oma pereliikmete suhtes.Esineb kahte tüüpi koeri : klassikalisi (bully) ja standardseid. Enamik tänapäeva koeri on hübriidid mõlemast tüübist.

Käitumine/Iseloom: tähelepanelik, vapper,aktiivne ja temperamentne, võõraste suhtes ülimalt umbusklik, oma peremehesse väga kiindunud.

Pea: Keskmise pikkusega. Suurte proportsioonidega võrreldes kerega. Rõhutatud üleminekuga laubalt koonule ja hästi arenenud põskedega. Kolju peab olema pealt lai ja lame.
Silmad: Keskmise suurusega, ümarad või mandlikujulised, laia asetusega. Eelistatud on tumepruunid silmad mustade silmateradega. Sinised silmad on lubatud, kuid arvestatakse puudusena.
Kõrvad: Kupeerimata ja keskmise suurusega. Hoiduvad pealigi, rippuvad või rooskõrvad.
Nina: Eelistatult must. Maksavärvi pruun või hall on lubatud, samuti mõned pigmenteerumata laigud.
Mokad: Täidlased, kuid mitte rippuvad, soovitavalt pigmenteerunud, suletud suuga peavad katma hambaid.
Lõuad: keskmise pikkusega (5-10 cm), tugevad ja laiad. Alalõug peab olema piisavalt lai, et hambad ei oleks ebakorrapäraselt kokkusurutuna või topeltasetuses.
Hambad:
Standard tüüp: eelistatult tagurpidi käärhambumus. Ala-, otse- või käärhambumus on lubatud.
Klassikaline tüüp: eelistatult alahambumus. Tagurpidi käär-, otse- ja käärhambumus on lubatud. Hambaid peab olema täiskomplekt, 42 hammast.
Diskvalifitseerivaks veaks loetakse mõlemal tüübil: rohkem kui 4 lõikehamba puudumist, äärmuslikku üla- või alahambumist. Sissepoole suunatud kihv. Ka teised valesti kasvanud hambad ning anomaaliad lõualuu ehituses loetakse veaks.

Kael: Keskmise pikkusega, lihaseline, kergelt kaardus, kitsenev (pole kõige parem sõna) õlgadest pea poole. Veidi vaba kaelanahka on lubatud.

Kere:
Ülajoon: Selg keskmise pikkusega, tugev ja lai. Nõgus selg loetakse tõsiseks puuduseks sõltuvalt nõgususe astmele?
Rindkere: Rind sügav ja lai, kuid mitte ülemääraselt.
Alajoon ja kõht: Lanne on lühike, lai ja kergelt kaarjas, kõrgus vastavuses turja kõrgusega.
Tagaosa: Lai ja lihaseline. Peab olema proportsioonis õlgadega, mitte laiem. Kitsad puusad loetakse tõsiseks veaks.

Saba: Kupeerimata. Madala asetusega, tüvest jäme, kuid otsast kitsenev. Rahulikus olekus ulatub kandadeni. Ei tohi olla rõngas.

Jäsemed:
Jäsemed: tugevad, sirged ja raske luustikuga. Keskmise suurusega. Keharaskus peab olema võrdselt jaotunud kõigi jalgade peale. Põlvenurk peab olema selgelt märgatav.
Kämblad: Sirged ja tugevad. Kergelt kaardus kämblad on lubatud. Nõrgad või lamedad kämblad loetakse tõsiseks veaks.
Õlad: labaluud väga lihaselised ja längus asetusega, küünarnukid ei tohi mingil juhul olla rinnakorvist eemalehoidvad.
Liikumine: jõuline ja aktiivne, maad võitev. Tugev tagajalgade tõuge on vastav esijalgade ulatuvusele. Ülajoon kindel (vastand pehmele, lõdvale) ja sirge, paralleelne liikumisjoonega.

Karvkate:
Karv: Lühike, tihe ja liibuv.
Värvus: valge või tiigerjate või pruunide laikudega valgel põhjal. Valget peab olema vähemalt 10%. Pea on alati osaliselt valge.

Suurus ja kehakaal:
Isased: 57-67 cm, 35-55kg
Emased: 53-65 cm, 30-45 kg
Kaal peab olema proportsionaalne suuruse ja tüübiga. Klassikalist (bully) tüüpi koerad on kuivemad ja lihaselisemad.

Vead:
Vigade suurust tuleb hinnata nende raskusastme järgi. Kosmeetiline viga on vähese tähtsusega. Tõsised vead sõltuvad töökoera omadustest.
Kosmeetilisteks vigadeks loetakse: Nina ja silmade värvi, kõrvu, saba, vähem kui 4 lõikehamba puudumist, muid hammastega seotud pisivigu.
Tõsiseks veaks loetakse: suur ülekaal; liiga lühike või liiga pikk koon; hammaste ja lõua anomaaliad; vastupidavuse puudumine; kalduvus agressiivsusele või argusele, eriti argus tulistamise ajal.

Diskvalifitseerivateks vigadeks loetakse:
– kurt koer
– must mask, must värvus, sinise või tähnilise sinise värvusega laigud
– roosa nina
– agressiivsus või argus
– kosmeetilised parandused
– rohkem kui 4 lõikehamba puudumine
– pikk karv
– hammaste või lõualuu anomaaliad

Märkus: Isastel peab olema kaks nähtavalt arenenud ja täielikult munandikotti laskunud munandit.